Klubbmatch mot Södra Vätterbygdens veteraner

Referat från klubbmatchen Läs mer…..



Dagens banor i den lättsprungna terrängen NO Fagerhult
finns här

Resultat (klicka på länkarna)

Individuell resultatlista för Klubbmatch Veteraner 180905

Resultatlista poäng för Klubbmatch Veteraner 180905


Klubbmatchen 180905 mot Vätterbygden
 Startlista här…..


Klubbmatchen i Tranås 180530

Resultatlista individuellt
Resultatlista lagresultat


Startlistan för klubbmatchen finns här

Läs PM här


Höglandets Veteran-OL och SOL Tranås inbjuder till klubbmatch mot Södra Vätterbygdens veteraner
Läs inbjudan här


Klubbmatchen 13 september i Nässjö

Lagresultat s20170913 klubbmatch1om pdf-fil

Resultatlista finns här

Lite användbara länkar som handlar om klubbmatchen mot Södra Vätterbygdens veteraner och resultatlistor finns här nedan

Mellantider
http://obasen.orientering.se/winsplits/online/sv/default.asp?page=classes&databaseId=51383&ct=true

Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=Dc4VW7Nr07o&feature=youtu.be

Foto från tävlingen
http://veteranol.se/bildgalleri.php?galleri=klubbmatchen


Startlista och PM för klubbmatchen 13 september i Nässjö

OBS Nya versioner 170911 OBS 

PM som pdf

Startlista som pdf


Höglandets Veteran-OL och Nässjö OK inbjuder till klubbmatch mot Södra Vätterbygdens veteraner onsdagen den 13 september 2017.

Inbjudan som pdf

Banlängder Klasser
Korta banan ca 2,0 km D60-, H75-
Mellanbanan ca 3.0 km D55, D60, H70-, H75
Långa banan ca 4,0 km D50, H50-, H65
Därutöver en lätt bana på ca 2,0 km. Ingår ej i klubbmatchen.
Obs! Åldersfördelningen är endast en rekommendation, undantag kan göras.
Lagtävling 10 deltagare från vardera korta banan och mellanbana
7 deltagare från långa banan ska ingå i laget. Dessutom räknas deltagarpoäng med 1 poäng/startande
Anmälan Senast fredagen den 8 september via E-post till 038074978@telia.com eller skriftligen till Leif Andersson, Sjögärdsgatan 26, 57137 NÄSSJÖ.
Efteranmälan Kan göras till tävlingsdagen till Leif Andersson 076- 8956987
Stämpling Sportident. Bricknummer anges vid anmälan. Lånebrickor finns.
Avgift 40 kr. Betalas kontant på TC.
Karta Bollebokartan ritad av P-O Derebrant, reviderad 2017.
Skala 1:5000 för korta banor, övriga 1:7500.
Terrängbeskrivning Varierande storskog med god framkomlighet och tätare partier med växande skog / sämre framkomlighet samt inslag med stigar och öppen mark. Måttlig kupering.
Samling Motionsgården i Lövhult. ca 5 km utanför Nässjö mot Eksjö.
Vägvisning från rv 40.
Start Första start kl. 10.00. Startstämpling efter lottad startlista.
Dusch Varmdusch vid Motionsgården.
Servering Finns ej. Medtag egen fika.
Upplysningar Banläggaren Rune Gunnarsson, tel. 073-0631608.


Stafettklubbmatch 2017-06-01  Anmälningslista

Se hela listan här  Rev. 170530

Länk till Södra Vätterbygdens veteranernas hemsida


Inbjudan klubbmatch i OL-stafett torsdag 1 juni 2017

Höglandets veteraner – Vätteralliansens veteraner

Inbjudan som pdf-fil

Samling Bygget, nordväst om Skillingaryd. Vägvisning från E4:an avfart 88
Därifrån c.a 5 min. bilkörning.
Anmälan Senast onsdag 24 maj
Stafetten Sträcka 1 c:a 3 km -”- 2 c:a 2 km -”- 3 c:a 3 km
Lagsammanställning med namn och sträcka samt bricknummer skickas till
Bengt Bengtsson via e-post: 2561bengan@gmail.com
Avgift 30 kr per deltagare kontant eller swish 073 360 3232
Stafettstart kl. 10.00
För löpare som ej deltar i stafetten finns 2 banor: 3 km och 2 km.
Starten för dessa är efter kl. 10.00
Karta Båramokartan Skala 1:7500
Ingen dusch. Medtag egen fika
Upplysningar Lars-Åke Claesson, 073 158 29 79 eller 0370-705 70


Resultatlista och kartor klubbmatch 8 sept. 2016 IKHP

 

Klicka här: Resultat klubbmatchen 20160908
                     Komplett lista med tider

latt korta  mellan-1 langa


Klubbmatch 8 sept. 2016 IKHP

Startlistor publiceras av Vätterbygdens veteraner på sin hemsida. Kan finnas ute efter helgen 2-3 september. Länk till hemsidan här
Resultat efter tävlingen finns på denna länk


Inbjudan klubbmatch 8 sept. 2016 IKHP

Utskrift av inbjudan här


Stafettklubbmatch-2016-05-25-anmälningslista

skanna0003

För utskrift


Inbjudan-2-stafett-för-veteraner-2016-ml


Nytt år och nya duster med S.Vätterbygdens veteraner – vi har revansch att fordra – så ladda inför matchen den 8 september 2016 – mer info senare.


Resultat klubbmatchen hittar Du HÄR

Vi säger Grattis till Vätterbygdsveteranerna som vann i år – det var ett tag sedan sist!
_________________________________________________

Startlista klubbmatchen 150909

Startlista som pdf – HÄR

Bricknr          Namn            Klubb                      Starttid
Korta 2,3 km (71) 2,3 km 8 K
29812 Ann-Marie Birgersson Höglandets Veteran-OL 10:00
409289 Per Larsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:01
437362 Lothar Henning Höglandets Veteran-OL 10:02
28047 Karin Claesson Södra Vätterbygdens veteraner 10:03
47168 Bengt Arvidsson Höglandets Veteran-OL 10:04
27983 Inga Pettersson Södra Vätterbygdens veteraner 10:05
28207 Gunilla Holst Höglandets Veteran-OL 10:06
343822 Gunnel Larsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:07
29811 Mats Birgersson Höglandets Veteran-OL 10:08
27956 Gunnar Johansson Södra Vätterbygdens veteraner 10:09
17996 Anita Eriksson Höglandets Veteran-OL 10:10
343549 Kurt Eriksson Södra Vätterbygdens veteraner 10:11
17139 Gull-Britt Karlsson Höglandets Veteran-OL 10:12
17895 Kerstin Gustafsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:13
352428 Dag Fransson Höglandets Veteran-OL 10:14
11535 Ingrid Kullman Södra Vätterbygdens veteraner 10:15
29367 Lars-Göran Ek Höglandets Veteran-OL 10:16
28271 Eibert Danielsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:17
1311011 Mattias Rundgren Höglandets Veteran-OL 10:18
28140 Per-Åke Sandberg Södra Vätterbygdens veteraner 10:19
17663 Stig Hultgren Höglandets Veteran-OL 10:20
30802 Kristina Johansson Södra Vätterbygdens veteraner 10:21
435330 Ivan Karlsson Höglandets Veteran-OL 10:22
344141 Gerd Wallin Södra Vätterbygdens veteraner 10:23
1280535 Curt Petersson Höglandets Veteran-OL 10:24
436059 Anders Hjorth Södra Vätterbygdens veteraner 10:25
17652 Sven-Olof Hultgren Höglandets Veteran-OL 10:26
28384 Kerstin Elf Södra Vätterbygdens veteraner 10:27
29816 May-Sofie Olsson Höglandets Veteran-OL 10:28
18636 Ulla-Britt Magnusson Södra Vätterbygdens veteraner 10:29
10016 Sten Åström Höglandets Veteran-OL 10:30
750921 Torild Bornetun Södra Vätterbygdens veteraner 10:31
404185 Susanne Porsgaard Höglandets Veteran-OL 10:32
2081975 Mona Brandin Höglandets Veteran-OL 10:32
28058 John-Erik Eriksson Södra Vätterbygdens veteraner 10:33
213725 Krister Karlsson Höglandets Veteran-OL 10:34
205289 Ann-Britt Björnlinger Södra Vätterbygdens veteraner 10:35
727645 Margareta Larsson Höglandets Veteran-OL 10:36
449353 Ulla Ling Södra Vätterbygdens veteraner 10:37
425061 Bengt Karlsson Boxholm-Mjölby OL 10:38
28102 Stellan Cardell Södra Vätterbygdens veteraner 10:39
17995 Birgitta Lundh Höglandets Veteran-OL 10:40
30800 Kaarina Voudinmäki Södra Vätterbygdens veteraner 10:41
29382 Kerstin Gunnarsson Höglandets Veteran-OL 10:42
28049 Monica Bråhn Södra Vätterbygdens veteraner 10:43
10360 Nilsevert Söderqvist Höglandets Veteran-OL 10:44
234791 Arnold Bäck Södra Vätterbygdens veteraner 10:45
25204 Bernt-Olof Carlsson Höglandets Veteran-OL 10:46
27955 Nils Olov Lindén Södra Vätterbygdens veteraner 10:47
17657 Göran Karlsson Höglandets Veteran-OL 10:48
28110 Lars-Göran Björnlinger Södra Vätterbygdens veteraner 10:49
29258 Monica Berggren Höglandets Veteran-OL 10:50
28111 Alf Larsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:51
25202 Leif Joakimsson Höglandets Veteran-OL 10:52
28272 Sture Filipsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:53
439459 Tage Dunberg Höglandets Veteran-OL 10:54
28030 Sören Bråhn Södra Vätterbygdens veteraner 10:55
19908 Olle Lif Höglandets Veteran-OL 10:56
444245 Stig Wikström Södra Vätterbygdens veteraner 10:57
17149 Sven-Olof Fransson Höglandets Veteran-OL 10:58
234950 Monica Kammenhed Södra Vätterbygdens veteraner 10:59
28277 Bernt Emanuelsson Södra Vätterbygdens veteraner 11:00
28059 Anna-Cajsa Eriksson Södra Vätterbygdens veteraner 11:01
306618 Yvonne Liljeland Södra Vätterbygdens veteraner 11:02
28052 Janet Tenlid Södra Vätterbygdens veteraner 11:03
18655 Kjell Holmqvist Södra Vätterbygdens veteraner 11:04
17866 Bo Carlström Södra Vätterbygdens veteraner 11:05
451423 Bernice Antonsson Södra Vätterbygdens veteraner 11:06
27951 Eskil Folkelid Södra Vätterbygdens veteraner 11:07
28051 Vega Slottner Södra Vätterbygdens veteraner 11:08
28230 Gunnar Grönkvist Södra Vätterbygdens veteraner 11:09

Mellan 3,1 km (65) 3,1 km 10 K
17104 Rolf Rofors Höglandets Veteran-OL 10:00
30793 Sven-Olof Pettersson Södra Vätterbygdens veteraner 10:01
887108 Lars-Erik Karlsson Höglandets Veteran-OL 10:02
442345 Agne Rydbeck Södra Vätterbygdens veteraner 10:03
19924 Bo Andersson Höglandets Veteran-OL 10:04
421587 Lars Würsig Södra Vätterbygdens veteraner 10:05
239759 Ola Borg Höglandets Veteran-OL 10:06
18650 Lennart Barkestam Södra Vätterbygdens veteraner 10:07
1370129 Sven-Olof Lundin Höglandets Veteran-OL 10:08
28035 Berndt Tenlid Södra Vätterbygdens veteraner 10:09
1945081 Nils-Birger Johansson Höglandets Veteran-OL 10:10
11537 Leo Kullman Södra Vätterbygdens veteraner 10:11
352407 Ingvar Ahlsén Höglandets Veteran-OL 10:12
28305 Lisbeth Carlsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:13
17680 Stig Adolfsson Höglandets Veteran-OL 10:14
248532 Ingemar Johannesson Södra Vätterbygdens veteraner 10:15
449260 Sören Svärdh Höglandets Veteran-OL 10:16
57237 Per-Olof Nilsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:17
426111 Göran Lillieström Höglandets Veteran-OL 10:18
697438 Weine Carlsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:19
245832 Rune Gunnarsson Höglandets Veteran-OL 10:20
409290 Lennart Kammenhed Södra Vätterbygdens veteraner 10:21
425052 Håkan Tengvall Boxholm-Mjölby OL 10:22
28328 Bernt Ekfelt Södra Vätterbygdens veteraner 10:23
17700 Robin Schagerlind Höglandets Veteran-OL 10:24
443227 Johan Sterner Södra Vätterbygdens veteraner 10:25
29814 Stellan Ahnström Höglandets Veteran-OL 10:26
44636 Anders Frönell Södra Vätterbygdens veteraner 10:27
27732 Gunvor Arbin Höglandets Veteran-OL 10:28
28313 Reine Frisk Södra Vätterbygdens veteraner 10:29
25201 Roland Bernhardsson Höglandets Veteran-OL 10:30
28393 Kenneth Carlsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:31
19954 Håkan Axelsson Höglandets Veteran-OL 10:32
18609 Lena Barkestam Södra Vätterbygdens veteraner 10:33
261556 Bernt Karlsson Höglandets Veteran-OL 10:34
18659 Stig Karlsmo Södra Vätterbygdens veteraner 10:35
1460330 Kjell Lindholm Höglandets Veteran-OL 10:36
28108 Jan Gustavsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:37
25203 Sune Johansson Höglandets Veteran-OL 10:38
28211 Lena Sterner Södra Vätterbygdens veteraner 10:39
2085403 Kjell Larsson Höglandets Veteran-OL 10:40
28038 Bengt Sörensen Södra Vätterbygdens veteraner 10:41
17989 Anders Larsson Höglandets Veteran-OL 10:42
17817 Bo Rydell Södra Vätterbygdens veteraner 10:43
17997 Göran Eriksson Höglandets Veteran-OL 10:44
30674 Rolf Gabrielsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:45
225335 Åke Ericson Höglandets Veteran-OL 10:46
441288 Sonny Andersson Södra Vätterbygdens veteraner 10:47
344677 Harry Andreasson Höglandets Veteran-OL 10:48
351745 Toivo Voudinmäki Södra Vätterbygdens veteraner 10:49
2089487 Rohnny Andersson Höglandets Veteran-OL 10:50
37647 Rune Ahlander Södra Vätterbygdens veteraner 10:51
202581 Leif Andersson Höglandets Veteran-OL 10:52
27957 Lennart Karlström Södra Vätterbygdens veteraner 10:53
29815 Alf Olsson Höglandets Veteran-OL 10:54
17685 Gunnar Holm Höglandets Veteran-OL 10:55
17128 Agneta Granström Höglandets Veteran-OL 10:56
17227 Allan Olovsson Höglandets Veteran-OL 10:57
1408125 Jonny Johansson Höglandets Veteran-OL 10:58
448604 Ronny Blomqvist Höglandets Veteran-OL 10:59
17994 Göran Jansson Höglandets Veteran-OL 11:00
1954011 Anna-Karin Argus-Johansson Höglandets Veteran-OL 11:01
217234 Jan Brandin Höglandets Veteran-OL 11:02
27735 Nils-Gustav Blomqvist Höglandets Veteran-OL 11:03
2081947 Tomas Johansson Höglandets Veteran-OL 11:04

Långa 4,3 km (36) 4,3 km 13 K
28228 Lars Fransson Södra Vätterbygdens veteraner 10:00
27739 Roland Sandahl Höglandets Veteran-OL 10:02
202810 Lars-Åke Claesson Södra Vätterbygdens veteraner 10:04
1480319 Per Ulfsbo Höglandets Veteran-OL 10:06
520424 Håkan Gustafsson Boxholm-Mjölby OL 10:08
17654 Rune Turesson Höglandets Veteran-OL 10:10
7530214 Göran Carnander Södra Vätterbygdens veteraner 10:12
1590630 Boo Nordin Höglandets Veteran-OL 10:14
57367 Erland Ling Södra Vätterbygdens veteraner 10:16
29257 Jan Wingstedt Höglandets Veteran-OL 10:18
246196 Sven-Åke Karlsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:20
345319 Arne Svensson Höglandets Veteran-OL 10:22
17856 Rolf Jonasson Södra Vätterbygdens veteraner 10:24
27743 Göran Dehlin Höglandets Veteran-OL 10:26
451942 Lennart Gustafsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:28
1451011 Jan Hultman Höglandets Veteran-OL 10:30
890706 Arto Blomdahl Södra Vätterbygdens veteraner 10:32
2059178 Jan Karlsson Höglandets Veteran-OL 10:34
890406 Kjell Martinsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:36
17698 Bo Turesson Höglandets Veteran-OL 10:38
353538 Gunnar Andersson Södra Vätterbygdens veteraner 10:40
1831604 Lars-Åke Brengdahl Höglandets Veteran-OL 10:42
17897 Lars Gustafsson Södra Vätterbygdens veteraner 10:44
2057309 Åke Eckerbom Höglandets Veteran-OL 10:46
28085 Harald Henriksson Södra Vätterbygdens veteraner 10:48
30330 Gert Westerdahl Höglandets Veteran-OL 10:50
526837 Hans Trofast Södra Vätterbygdens veteraner 10:52
18406 Bengt Olsson Höglandets Veteran-OL 10:54
500322 Klas Björk Södra Vätterbygdens veteraner 10:56
950325 Stefan G Larsson Höglandets Veteran-OL 10:58
30808 Sven Erik Sjöholm Södra Vätterbygdens veteraner 11:00
19913 Anders Johansson Höglandets Veteran-OL 11:02
28202 Hans-Åke Erik Arnesson Södra Vätterbygdens veteraner 11:04
28301 Morgan Ljung Södra Vätterbygdens veteraner 11:06
17869 Per Granevik Södra Vätterbygdens veteraner 11:08
57220 Gunnar Wallin Södra Vätterbygdens veteraner 11:10

Lätta 2,0 km (1) 2,0 km 6 K
1911172 Barbro Rydén Höglandets Veteran-OL 10:00
________________________________________

Anmälningslista vid anmälningstidens utgång
fredag 4 sept Startlistan finns här på måndag

skanna0001 skanna0002 skanna0003

Anmälningslista till klubbmatchen 150831
Anmälningslista Klubbmatch 2Anmälningslista Klubbmatch

_________________________________________

Klubbmatch
Inbjudan som pdf
Höglandets veteran-OL och SOK Aneby inbjuder till klubbmatch mot
Södra Vätterbygdens veteraner onsdagen den 9 september 2015
Banlängder och klasser
Korta banan 2,3 km D 60-, H75-
Mellanbanan 3,1 km D 55, D 60, H 70-, H 75
Långa banan 4,3 km D 50, H 50-, H 65
Därutöver en lätt bana på 2,0 km. Ingår ej i klubbmatchen.
Obs! Åldersfördelningen är endast en rekommendation, undantag kan göras.
Lagtävling 10 deltagare från vardera korta banan och mellanbana samt 7
deltagare från långa banan ska ingå i laget. Minst 6 damer från
valfria banor ska ingå i laget. Dessutom räknas deltagarpoäng
med 1 poäng/startande.
Anmälan Kan göras via Eventor (sök under närtävlingar) senast fredagen den 4 september, eller via E-post till sven-olof.lark.6@telia.com Möjligheten finns också att skicka skriftlig anmälan till:
Sven-Olof Fransson, Lärkstigen 6, 578 31 Aneby.
Efteranmälan Kan göras fram till tävlingsdagen till Sven-Olof Fransson,
Tel. 072-320 56 85.
Stämpling Sportident. Bricknummer anges vid anmälan. Lånebrickor finns.
Avgift 40 kr. Betalas kontant på TC.
Karta Hullarydsbladet ritad av P-O Derebrant, reviderad 2012.
Skala 1:5 000 korta banorna, övriga 1:7 500.
Terrängbeskrivning Mestadels öppen storskog med god framkomlighet. Måttlig kupering.
Bitvis tät undervegetation (ormbunkar, blåbärsris)
Samling Lommaryds idrottsplats ”Norrvalla”, belägen mellan Aneby och
Hullaryd. Vägvisning från respektive ort.
Start Första start kl. 10.00. Startstämpling efter lottad startlista.
Till start 400 m.
Dusch Varmdusch vid TC.
Servering Finns ej. Medtag egen fika
Upplysningar Banläggaren Bo Henriksson, tel. 073-318 62 94.

Välkomna till årets klubbmatch för veteraner!
Höglandets veteran-OL och SOK Aneby


Veteran-OL Stafett 4 juni 2015
Veteranstafett 4 juni 2015

Resultat hittar Du på Vätterbygdens hemsida klicka på länken HÄR


Lag stafettmatchen 2015
Poängberäkning vid klubbmatchen mot Södra Vätterbygdens veteraner
På vardera korta banan och mellanbanan räknas 10 löpare från resp. veteranklubb in i laget. Poäng ges i en fallande skala där plac. 1 ger 40 poäng, plac. 2 ger 39 poäng, plac. 3 ger 38 poäng o.s.v. ner till placering 40 som ger 1 poäng.
På långa banan räknas 7 löpare in i laget och här ger placering 1 40 poäng, plac. 2 ger 38 poäng, plac. 3 ger 36 poäng o.s.v. ner till placering 20 som ger 2 poäng.
Motiveringen till det mindre antalet löpare och den annorlunda poängsättningen på långa banan är att deltagarantalet på denna bana endast är 50-60% av antalet på de båda andra banorna. Samma poängsättning som på dessa banor skulle därför ge ett felaktigt utslag i det sammanlagda resultatet.
6 damer från valfria banor skall ingå i laget.
Deltagarpoäng ges med 1 poäng per startande. Räknas in i lagresultatet.